Rudolf Bonnet (1895-1978) – Tunesië | Zeeuws Veilinghuis Middelburg

Van Rudolf Bonnet, één van de grootste kunstenaars uit Nederlands Indië, is minder bekend dat hij in 1928 ook in Tunesië werkte. Hij was daar overigens tijdelijk met de beroemde graficus Escher. Met name het grote werk (zie foto hieronder) is van absolute topkwaliteit. Bonnet op zijn best!

Rudolf Bonnet (1895-1978), ‘Mohammed Ben Sala Ben Abd el Kader’, Kairouan 1928, afm. 74 x 107 cm.
Opvallend is dat van topwerken uit voormalig Nederlands Indië niet alleen mooie verhalen te vertellen zijn over de kunstenaar of de voorstelling, maar bijna altijd ook over eerste eigenaar van deze kunst. Zo ook in dit geval. Voor kopers in geïnteresseerden is de herkomst (de zgn. provenance) ook erg belangrijk. Het is vaak één van de eerste vragen die we krijgen als men interesse toont.
Rudolf Bonnet (1895-1978),  Kairoan 1928, afm. 68,5 x 46,5 cm.
De provenance in dit geval:
Gerard Anthonius van Putten (1873, Semarang Ned. Indië – 1956, den Haag), directeur van de Firma G.A. van Putten en Co, een agentschap dat namens uiteenlopende firma’s optrad, zoals de Rotterdamse Lloyd en de Mercantile Bank of India Ltd. Het bedrijf het vestigingen te Cheribon, Tegal en Pekalongan. Met deze firma was hij zo succesvol dat hij op veertigjarige leeftijd kon terugkeren naar Nederland om te rentenieren.
In 1914 liet hij de beroemde Villa Maarheze te Wassenaar bouwen door architect Co Brandes.1
Uit familie-overlevering is bekend dat hij de twee Tunesische werken welke hier getoond worden direct kocht van Rudolf Bonnet. Beide zijn gemaakt te Kairouan, ca. 160 km ten zuiden van Tunis. Vermoedelijk zijn ze gekocht op één van de tentoonstellingen welke Bonnet in 1928 hield. In dat jaar waren die er bij Kleykamp, de Pulchri Studio en in de Rotterdamse Kunstkring. Tentoonstellingslabels met ‘nr. 5’ zijn op de achterkant van het kleinere werk (68,5 x 46,5 cm) te vinden. Op dit moment van schrijven weet ik nog niet van welke tentoonstellingen deze labels zijn. Als u het weet, dan hoor ik het graag!

Tot slot: heeft u een werk van Rudolf Bonnet of van een andere kunstenaar welke in Nederlands Indië werkte en overweegt u het te laten veilen? Neem dan contact met ons op!

1. Bron van deze alinea: ‘Villa Maarheze’, uitgegeven door De Motonic Group en TasT, Erik Blok et al, 2008. Zie http://www.buitenplaatseninwassenaar.nl/MAARHEEZE.html

Zeeuws Veilinghuis
Tel. +31(0) 118-650680, fax. +31(0) 118-650682.
www.zeeuwsveilinghuis.nl