Oude meesters – veiling 10 december 2014

By 3 december 2014No Comments

De veiling van 10 december 2014 bevat een fraaie collectie oude meesters. Hieronder wordt een selectie weergegeven.

6029

Jan Baptist Weenix (1621-1659)

‘Reizigers in gesprek op een pad in de duinen’,
gesigneerd rechtsonder JB (in elkaar) / Weenix, doek,
afm. 43 x 61,5 cm.

Dit weidse duinlandschap, dat voor het laatst te zien was op de TEFAF in Maastricht in 1998, is een prachtig voorbeeld uit het late oeuvre van de kunstenaar, door Ginnings gedateerd omstreeks 1654. Het toont Weenix’ hernieuwde belangstelling
voor het Nederlandse landschap na zijn terugkeer uit Italie in 1647. Karakteristiek is het zachte kleurgebruik, het diagonaal perspectief en de losse verftoets.

Dr. Anke A. van Wagenberg – ter Hoeven, die een beredeneerde catalogus van het geschilderd oeuvre van Jan Weenix en Jan Bapstist Weenix voorbereidt, heeft de authenticiteit van het schilderij bevestigd; en ook dat zij het schilderij in deze door
haar te publiceren oeuvre catalogus zal opnemen.

€ 50.000-80.000

Herkomst:
Veiling bij Bearne’s in Torquay, Groot Brittannie, 23 febrauri 1961, lot 770, met afb.
Bij L. Koetser, Londen, 1961, als J. Weenix. Bij S. Nijstad, Den Haag, 1961.
Herbert Girardet, Kettwig ( Essen ), 1962/72. Bij Ch. Roelofsz. Amsterdam, 1987.
L. Neuhauser, 1998. Bij Ch. Roelofsz. Amsterdam, 1998.

Tentoongesteld:
Londen, Galerie L. Koetser, 1961, no. 2, als J. Weenix.
Delft, Stedelijk Museum het Prinsenhof, XIIIe Oude Kunst en Antiekbeurs, 18 augustus – 9 september 1961
Keulen, Wallraf Richartz Museum; Rotterdam, Museum Boymans- van Beuningen, Sammlung Herbert Girardet.
Hollandische und Flamische Meister, 1970, no. 65, met afb.
Brussel, Paleis voor Schone Kunsten, Rembrandt en zijn Tijd, 23 september – 21 november 1971, lot 118, met afb.
Maastricht, MECC, TEFAF, 1998.

Literatuur:
S. Nijstad, H. Nijstad, Vier Generaties Nijstad, Den Haag, 1962, met afb.
J.J. Ginnings, The Art of Jan Baptist Weenix and Jan Weenix, unpublished dissertation, 1970, cat.no. 54, fig. 62.

6002

Jacques van den Coornhuuse (omgeving van, Brugse school),

twee buitenpanelen van een triptiek (middenpaneel ontbreekt). Afgebeeld worden o.a. de schenkers van het triptiek, met familiewapens en teksten. Waarschijnlijk zijn de schenkers allen afkomstig uit

Zeeuws Vlaanderen en heeft het triptiek gehangen in de St. Baafskerk van Aardenburg. Nadere
onderzoeksinformatie aanwezig.

Gedateerd 1575, paneel, afm. 142 x 48 cm en 140 x 48 cm. Gekocht bij Kunsthandel A.J. de Raad, ’s-Hertogenbosch in 1973.

€ 7.000-10.000

6004

Pieter Jansz. Quast (1605-1647)

‘Een staande officier, met een te paard aankomende markentenster in de achtergrond’,
gesigneerd PQ (in elkaar), paneel, afm. 46 x 42 cm.

Dit schilderij behoort tot een kleine groep van bijna monochrome schilderijen van staande officieren op verticaal formaat, die hun compositie ontlenen aan Jacques Callots ets van 1618 (Lieure, 289; B.A. Stanton – Hirst, The influence of the theatre on the works of P.J. Quast, unpublished dissertation, 2007, p. 78, plate 22). Tot de groep behoort ook het schilderij in de National Gallery, Londen, inv.no. 6410.

De eigenhandigheid van het schilderij is door Fred Meijer op basis van een foto bevestigd.

€ 8.000-12.000

6010

Paul Theodor van Brussel (1754-1795)

‘Tros druiven met vlinder op marmeren plint’,
gesigneerd en gedateerd rechtsonder P.J.v. Brussel. f.1779,
aquarel op papier (watermerk Fleur de Lys), afm. 27 x 21,2 cm.

Herkomst: A.J. Huinck, Utrecht.

€ 2.000-3.000

6015

Willem van Herp (1614-1677)

‘De annunciatie’, niet gesigneerd, olieverf op koper, afm. 84 x 104 cm.

Een andere versie, olie op doek, 120 x 150 cm, werd geveild bij Christie’s in New York, 29 januari 1998, lot 55.

Van Herp was een Vlaams kunstschilder o.a. gespecialiseerd in religieuze onderwerpen voornamelijk op koper. Veel van de religieuze werken waren vermoedelijk bedoeld voor uitvoer naar Spanje, waar een grote vraag bestond naar schilderijen in de stijl van de grote Vlaamse meesters zoals Rubens en Van Dyck. De meerderheid van de religieuze werken was geschilderd op koper, een schildersmedium dat in Spanje erg werd gewaardeerd, zowel vanwege haar duurzaamheid als haar glanzende afwerking.

€ 15.000-20.000

6021
Engel Hoogerheyden (1740-1807)

‘Portret van fregat, mogelijk de Woestduin’, gesigneerd linksonder E H, doek, afm. 40,5 x 53 cm.

Opgenomen in de Hoogerheyden database van het Scheepsvaartmuseum van Amsterdam. Zeeuwse Zeeschilder.

€ 3.000-4.000

6034

Philips Angel I van Middelburg (1616 – in of na 1683)

‘Een haan, kip, duif, wilde eend en Vlaamse gaai en een roerdomp op een met een satijnen kleed
 gedeeltelijk gedekte stenen plint’.

Gesigneerd en gedateerd 1668, paneel, afm. 73 x 107 cm.
Herkomst: Mr. Dr. J. Bierens de Haan, Amsterdam, omstreeks 1920, waar gezien door Jhr. van Riemsdijk.

Veiling Mak van Waay Amsterdam, 22 november 1955, lot 2, met afb. Veiling Christie’s Londen, 14 december 2001, lot 40.
Veiling Christies Londen, 19 april 2002, lot 105.

€ 4.000-6.000

Dit stilleven behoort tot de beste werken van de Middelburger Philips Angel. Deze schilder is lange tijd verward met zijn naamgenoot en neef Philips Angel II uit Leiden, de schrijver van het leerdicht Lof der Schilderkonst uit 1642. Voor de ontrafeling van de verwarring zie L.J. Bol, Philis Angel van Middelburg en Philips Angel van Leiden, in Oud Holland, 1949, pp. 3/15.

Voor de identificatie van de vogels danken wij door Professor J.M. Tinbergen van de Universiteit Groningen.

6031

Adriaen de Gryeff (1657-1722)

‘Kat op de uitkijk’, gesigneerd linksonder A Gryef.F,
doek, afm. 36,5 x 29 cm.

Herkomst: bij C.P.A. & G.R. Castendijk, Rotterdam, 1973.

Literatuur: K.J. Müllenmeister, ‘Meer und Land im Licht des 17. Jahrhunderts’, 1973, II, no. 166.

€ 600-800

6024

Arnold Houbraken (1660-1719)

‘Portret van Jacobus Berdenis (geboren in Vlissingen 1673), koopman te Middelburg; en Portret van zijn echtgenote Catharina van Elsdijk’
Beide gesigneerd, paneel, 43 x 34,5 cm (ovaal, een paar).

Herkomst :
J.Polman Kruseman (1849 – 1918), Middelburg; daarna door vererving.

Dit paar portretten werden destijds gezien door E.W. Moes en zijn gedocumenteerd onder nummer IB 12557 in het Ikonografisch Bureau, Den Haag.

€ 3.000-4.000

6023

David Teniers II (1610-1690)

‘Een rokende en drinkende boer en een tabaksnuifster in een herberg’,
gesigneerd rechtsonder D. TENIERS, doek, afm. 29,3 x 21 cm.

Herkomst: Bij X. Scheidwimmer, Munchen, 1997.

Tentoongesteld: Maastricht, MECC, Tefaf, 1997, waar gekocht door de huidige eigenaar.

Met verklaring van echtheid van Dr. Margret Klinge, gedateerd 19 augustus 1993,
als karakteristiek werk uit de Brusselse periode.

6035
Navolger Jacob Saverij (17e eeuw)
‘Dorpskermis’, niet gesigneerd, paneel, afm. 27 x 62 cm.

Herkomst: Veiling Christie’s Londen, 11 februari 1972, lot 36.

€ 3.000-4.000

6036

Isaac Jansz. van Ostade (1621-1649)
‘Een boerenfamilie bij een haard in een stal’, gesigneerd, paneel, afm. 34 x 47,3 cm.

Herkomst: Bij Goldschmidt & Wallenstein, Berlijn, ca. 1933. Georg and Maida Abrams, Boston, 1974.

Tentoongesteld: St. Petersburg, Florida, Museum of Fine Arts; Atlanta, Georgia, High Museum of Arts,

Dutch Life in the Golden Century, 21 January – 2 march 1975 and 4 April – 4 May 1975, cat. No. 23, met afb.

Fred Meijer heeft de toeschrijving op basis van een foto bevestigd.

€ 7.000-9.000

Meer informatie over deze veiling of het veilen van oude meesters:

Zeeuws Veilinghuis
The Netherlands

jeroen@zeeuwsveilinghuis.nl
www.zeeuwsveilinghuis.nl