Museum voor Schone Kunsten Gent

By 31 december 2012No Comments

Tussen kerst en oudjaar nemen we vaak wat gas terug. Graag verenig ik dan het nuttige met het aangename: het bezoeken van musea. Persoonlijk ga ik altijd graag richting het zuiden. Vanuit Zeeland is het vaak niet ver en in korte tijd bevind je je toch in een geheel andere omgeving.

Het eerste bezoek was aan het Museum voor Schone Kunsten (MSK) te Gent. Vanuit Middelburg iets meer dan één uur rijden via de Westerschelde-tunnel. Parkeren kon direct op de parkeerplaats voor de deur. Tarieven voor parkeren (ca. € 3,- voor een middag) en entreetarieven (€ 5,-) zijn zeker redelijk.

De collectie is indrukwekkend, absoluut. Gent is een fraaie stad en zeker geen kleine met ca. 250.000 inwoners, maar een museum van dit niveau zou zeker niet misstaan in één van de grote wereldsteden.

Omgeving Rogier van der Weyden, ca. 1480.

De collectie is als volgt samengesteld:

1350
LATE MIDDELEEUWEN

1500
JHERONIMUS BOSCH

1500
RENAISSANCE

1600
BAROK (ZUIDELIJKE NEDERLANDEN)

1600
REALISME (NOORDELIJKE NEDERLANDEN)

1700
DE ACHTTIENDE EEUW

1800
NEOCLASSICISME IN BELGIE

1820
ROMANTIEK EN REALISME

1860
IMPRESSIONISME EN SYMBOLISME

1885
JAMES ENSOR

1900
Théo Van Rysselberghe

1900
DE EERSTE GROEP VAN SINT-MARTENS-LATEM

1910
EXPRESSIONISME

1920
ABSTRACTE KUNST EN SURREALISME

1950
HEDENDAAGSE KUNST

Eén van de meest in het oogspringende topstukken is toch wel het pointillistische schilderij ‘De lezing door Emile Verhaeren’ van de in Gent geboren Théo van Rysselberghe (1862-1926). Van Rysselberghe was één van de belangrijkste stichters van de kunstenaarsgroep ‘Les XX’, waarvan ook Jan Toorop lid was.
Théo van Rysselberghe (1862-1926) – 181 x 241 cm.
Uit de vele andere topwerken vond ik onderstaand schilderij van de eveneens in Gent geboren Jenny Montigny (1875 – 1937) aansprekend.
Jenny Montigny (1875 – 1937) – 180 x 245 cm
Opmerkelijk is ook de grote collectie van de Gentenaar George Minne (1866 – 1941). Zijn onderwerpen zijn meestal niet bepaald opbeurend, maar stilistisch wel van erg hoge kwaliteit.

George Minne (1866 – 1941)

Een bezoek aan dit museum kan ik zeker aanbevelen.
Meer informatie: www.mskgent.be.

Voor eventuele praktische tips:

Zeeuws Veilinghuis