Maurits Cornelis Escher (1898-1972), ‘Dag en nacht’

By 14 september 2013No Comments

Onze veiling 10 en 11 december 2013 bevat weer een fraai werk van Escher, namelijk de beroemde ‘Dag en nacht’, een houtsnede van 39 x 68 cm, van twee blokken gedrukt en in februari 1938 voltooid.

In 1938 schreef de criticus G. H. ‘s Gravesande in Elsevier hierover het volgende.

‘Hij is een werker, die een eigen stijl heeft; hij is een rusteloos zoeker. En hij heeft iets bereikt.’

En later over ‘Dag en nacht’:
‘Deze houtsnede heeft in het voorjaar in Pulchri Studio gehangen en daar trok dit werk onmiddellijk mijn aandacht. Er heeft hier feitelijk eenzelfde wisselwerking plaats, als in de litho „Kringloop”, maar een dubbele, nl. van nacht en dag.

De prent is, technisch gesproken, een wonder van knapheid. De gedachte is duidelijk en klaar uitgedrukt: de witte dagvogels, die uit de lucht ontstaan, vliegen naar den nacht en de zwarte nachtvogels worden uit het zwart geboren en vliegen naar den dag. Onder de vogels vervormen hun schaduwen zich tot land, waar de mensch de akkers, met het oer-motief het parallelogram, heeft bewerkt. De kringloop is dus: lucht, vogel, land (mensch), akker, vogel enz.

Heeft u ook een Escher en overweegt u het te verkopen? Neem dan contact op met:

Zeeuws Veilinghuis