M.C. Escher – origineel houtblok

‘De witte kat’, gemonogrammeerd, origineel houtblok voor houtsnedes, 1919.
Afm. 16,5 x 17 cm.

Veiling 9 juni 2017
Deze kat was het huisdier van Escher tijdens zijn studie in Haarlem. Een exemplaar van de zeldzame houtsnede bevindt zich in het Rijksmuseum Amsterdam.
Herkomst: Hendrik Joan Calkoen en Helena Frederika van Thienen, vrienden van Escher.

In het boek ‘Leven en werk van M.C. Escher’, door F.H. Bool et al, wordt op pag. 18 de volgende geschiedenis beschreven:

Op 17 september 1919 verhuist hij naar Haarlem; hij krijgt de beschikking over een zitkamer met aangrenzende slaapkamer. Zijn hospita geeft hem een spierwitte poes cadeau. (…) Zijn nieuwe huisdier is aangenaam gezelschap en een ideaal model, dat hem inspireert tot een houtsnede, die begin november 1919 gereed komt. Twee maanden later staat deze houtsnede voluit in het weekblad Eigen Haard afgebeeld, met een artikel De schoone eenvoud, geschreven door zijn vriend Henk Calkoen (volgens Eschers vader een te vleiend stukje). Calkoen is verloofd met Heleen van Thienen, voor wie Mauk eens een ex-libris maakte met twee pelikanen.

Zeeuws Veilinghuis