Zeeuwse schilders – deel 4: Jan Heyse (1882-1954)

By 10 februari 2012No Comments
Voor onze internationale veiling van 5 en 6 juni is een fraai werk van Jan Heyse ingebracht.  Van half april tot half mei zal het schilderij ook in het Marie Tak van Poortvliet Museum te Domburg te zien zijn.

Werk van hem verschijnt niet vaak op veilingen. Zijn werk heeft vaak een verstilde uitstraling en doet soms (en ook in dit geval) denken aan de Vlaamse Primitieven. Hij was een bewonderaar van de Vlaamse schilder Hans Memling (1430-1494). Daarnaast zijn er ook jugendstil invloeden in zijn werk te vinden.

In het archief van Jan Heyse bevindt zich een artikel uit de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 27 november 1909 waarin melding wordt gemaakt van verplaatsing van ‘Driekoningen naar een Zeeuwschen stal’. Vermoedelijk ging het om dit schilderij dat is gedateerd met ‘Middelburg ’08’. Het artikel was een recensie van een tentoonstelling van Jan Heyse en Mies Elout-Drabbe (‘twee jongeren van Toorop’) bij Kunstzaal Kleykamp destijds.
Jan Heyse (1882 – 1954), paneel, Middelburg 1908, afm. 50 x 40 cm.
Heyse heeft in o.a. in Middelburg en Veere gewoond. Ondanks dat hij Zeeuw was, was hij lid van ‘Arti et Amicitiae’ te Amsterdam.

Jan Heyse, ca. 1910.
Jan Heyse (7e van links) poserend met andere kunstenaars, w.o. Hart Nibbrig en Toorop voor het Tentoonstellingsgebouw te Domburg.

Een soortgelijk schilderij van Jan Heyse, gedateerd 1913
Heeft u ook een werk van Heyse of van een andere Zeeuwse kunstenaar en overweegt u het te laten veilen? Neem dan contact met ons op! De markt voor kwaliteit is nog steeds uitstekend.

Bron zwart-wit foto’s en archiefinformatie: beheerders archief Jan Heyse.

Meer informatie over deze veiling:

Zeeuws Veilinghuis