Indische kunstenaars: Ernst Agerbeek (1904-1945)

Onze veiling van 24 en 25  mei 2011 bevat diverse werken van Ernst Agerbeek. Hij werd geboren in Indonesië, maar studeerde in Brussel en was lid van de Vereeniging van Beeldende Kunstenaars te Jakarta. Tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog werd hij door de Japanners vermoord. Familie van de kunstenaar vertelde ons dat hij in het verzet had gezeten.
Werk van Agerbeek is vrij zeldzaam. De laatste 15 jaar zijn wereldwijd ca. 15 werken van hem geveild. Met name is hij bekend om zijn genreschilderijen met Chinezen. De werken welke nu geveild worden zijn echter niet allemaal met Indische voorstellingen.
Eén is een monumentaal werk met voorstelling van een Maria-processie (zie onderstaande foto).
Ernst Agerbeek (1904-1945), ‘Mariaprocessie’, doek, afm. 105 x 132 cm.
 Hij maakte dit werk in 1926 toen hij dus nog maar 22 jaar oud was! Het toont hoe groot zijn talent was. Mogelijk is het een afstudeerwerk van zijn opleiding te Brussel. In het tijdschrift Elsevier (7-1930, ‘Indië in de schilder- en teekenkunst’) wordt vermeld dat zijn invloeden met name komen van Van Konijnenburg, Toorop, Breughel en Jacovleff (een Russische schilder). Deze zijn in dit schilderij goed terug te zien.
De overige werken welke onder de hamer zullen komen worden hieronder getoond. Alle werken komen van familie van de kunstenaar.
Ernst Agerbeek (1904-1945), ‘Begrafenis’, aquarel, afm. 76 x 93 cm.
Ernst Agerbeek (1904-1945), ‘Christus en de Emmaüsgangers’, aquarel, afm. 73 x 90 cm.
Ernst Agerbeek (1904-1945), ‘De kruisafname’, tekening, afm. 25 x 24 cm.

Ernst Agerbeek (1904-1945), ‘Have You Bananas?’, pentekening, afm. 22 x 27 cm.
Ernst Agerbeek (1904-1945), ‘Zaterdagavond genoegens’, pentekening, afm. 22 x 27 cm.

 Ernst Agerbeek (1904-1945), ‘Hooge nood in de dessa’, pentekening, afm. 22 x 27 cm.

Meer informatie over de kunst- en antiekveiling:

Zeeuws Veilinghuis
www.zeeuwsveilinghuis.nl